Ekonomi

BAE, kripto şirketlerinden lisans başvurularını kabul etmeye başladı

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) federal menkul kıymetler düzenleyicisi, ülkede kripto hizmetleri sağlamak isteyen şirketlerden lisans başvurularını kabul etmeye başlıyor.

BAE’nin finansal serbest bölgelerinde lisanslı şirketler dışında, ülkedeki tüm sanal varlık hizmet sağlayıcılarının Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’ndan (SCA) onay alması gerekecek. Lisanslama rejimi, BAE Kabinesinin geçen yıl kripto bölümünü düzenleme kararı sırasında tartışıldı. Geçen pazartesi onaylandı. Bu yılın başlarında SCA, segmenti düzenleme görevini üstlendi.

Dubai ve Abu Dabi de dahil olmak üzere yedi yetkiden bazılarında halihazırda yürürlükte olan kripto lisanslama çerçeveleri var. Yerel endüstri de Dubai’nin yakın zamanda ilan ettiği rejimi benimsiyor.

Duyuruya göre, Dubai’de faaliyet göstermek isteyen şirketlerin SCA onayına ek olarak Virtual Assets Regulatory Authority’den (VARA) lisans alması gerekecek.

Yetki isteyen şirketler “operasyonel verimlilik ve esneklik” gösterme durumu. Ayrıca, bu şirketlerin operasyonel standartları karşılaması bekleniyor.

Duyuruda ayrıca sanal varlık kurallarının 2022’den beri güncellendiği belirtildi. Aracılık ve sanal varlıkların gözetimi gibi finansal faaliyetlerin yanı sıra yeni bir sanal varlık hizmet sağlayıcıları kategorisi eklendi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu