İş

İngiltere’de işsizlik şubatta arttı

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, Ocak ayında yüzde 3,7 olan işsizliğin Şubat ayında yüzde 3,8’e yükseldiği belirtilirken, ülkedeki toplam işsiz sayısının şu anda 2019 yılında yüzde 3,8 seviyesinde olduğu belirtildi. 1 milyon 292 bin

Açıklamada, ülkedeki istihdam piyasasında yetişmiş eleman açığının bu yıl Mart ayı itibarıyla 47 bin azalarak 1 milyon 105 bine düştüğü belirtilirken, mevcut enflasyon dikkate alındığında ise Mart ayında ikramiye hariç çalışanların gelirleri yüzde 2,3 azaldı.

Açıklamada, Şubat ayında işveren ve işçi uyuşmazlıkları nedeniyle yaşanan grevler sonucunda toplam 348 bin iş günü kaybının olduğu belirtilirken, Şubat ayında grev nedeniyle kaybedilen iş günlerinin beşte üçünün eğitim branşında olduğu belirtildi.

“Enflasyonu yarıya indirmek ekonomik önceliğimiz”

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bilgilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İşsizlik tüm zamanların en düşük seviyesinde kalırken, gelir artışı enflasyondaki artışın üzerinde. altında kalmaya devam ediyor. Bu nedenle enflasyonu yarı yarıya düşürmek ekonomik önceliğimizdir.”

İngiltere’de enflasyon Şubat ayında yüzde 10,4’e çıkarak son 40 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 18,2 ile son 45 yılın en hızlı artışını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu