Haber

Şanlıurfa’da 10 yılda tedavi edilen 1.460 kanatlı hayvan doğaya salındı.

Şanlıurfa’da son 10 yılda doğada bitkin olduğu tespit edilen 1.460 kanatlı hayvan, tedavilerinin ardından doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Şanlıurfa’daki Gölpınar Yaban Hayatı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Buradaki görevlilerden merkezdeki çalışmalarla ilgili bilgi alan Çokçetin, merkezde tedavileri tamamlanan kerkenez ve çakır kuşlarıyla ilgilendi.

Çokçetin ve Doğa Koruma ve Milli Parklar 3. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Çiçek, ziyaretin ardından 3 kerkenez ve 1 çakır kuşunu doğaya saldı.

Kuşları serbest bıraktıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Çokçetin, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğini ve yaban hayatını korumanın temel misyonları arasında olduğunu söyledi.

Rehabilitasyon merkezlerinde yaralı ve bitkin hayvanları doğada tedavi ettiklerini vurgulayan Çokçetin, “Şanlıurfa’da son 10 yılda 1.460 kanatlı hayvan tedavi edilerek doğaya salındı. 2023 yılı itibarıyla 281 kanatlı hayvanı doğaya salıverdik. Bu bağlamda 3 kerkenez kuşu ve 1 çakır kuşu doğaya salındı.” “Doğada yavruyken bitkin halde bulunan bu kuşlarımızı, tedavileri tamamlandıktan sonra bugün doğaya salıyoruz. Doğada kendi başına yaşayabilen hayvanlarımızı doğal ortamlarına salıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu