Ekonomi

Rupi, ABD TÜFE verileri ve Fed’in faiz indirimi beklentileri üzerine güçleniyor

Hindistan Rupisi, ABD’nin çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarındaki düşüşe yanıt olarak ABD para birimindeki yumuşama nedeniyle dolar karşısında yükseldi. Bu gelişme, yatırımcılar arasında Fed’in gelecek yılın mayıs ayına kadar olası bir faiz indirimi yapabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

ICICI Direct çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD TÜFE ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamlarındaki düşüşlerin Federal Rezerv’in faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığını göstermesi nedeniyle rupinin yükselişinin dolarda daha geniş bir düzeltme yaşandığı bir dönemde gerçekleştiğini gözlemledi. Ham petrol fiyatlarındaki zayıflama ve Fed’in mayıs ayında faiz indirimine gitme ihtimalinin artması dolar üzerindeki baskıyı artırdı.

piyasa analistleri, USD/INR Kur 83,30’un altında kalırsa 83,00’e ve muhtemelen 82,80’e düşebileceğini öngörüyor. Bu görünüm, para birimi değerlemelerini etkileyen son ekonomik göstergelere dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu