Haber

Alinur Aktaş: CHP’li belediyelerin bütçe iddiası yalan

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) liderliğindeki belediyelerde hizmet kalitesi düştükçe belediye bütçesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Belediyelere ayrılan bütçenin yetersiz olduğu iddiaları defalarca dile getirilirken, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan net yanıt geldi.

Aktaş, Haber7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli’ye verdiği röportajda öne sürülen iddiaların saçmalık olduğunu söyledi.

Algı çalışmalarıyla milletin yanıltılmaya çalışıldığını belirten Aktaş, belediyelerin devletten aldığı vergi payı ile il bankasının aldığı payın nüfuslarına ve yüzölçümüne göre belirlendiğini söyledi.

“İstanbul, Bursa’nın beş katı”

Yönetmenliğini Aktaş, Ateşli’nin üstlendiği yapımlar “CHP’li belediyeler, belediyelere ayrılan bütçeden çok şikayetçi. Bu konudaki yaklaşımınız nedir?”sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

“Bütün samimiyetimle söylüyorum. Saçma sapan tartışıyorum. Bunu çok net söyleyeceğim. Bakın belediyenin gelirlerine bakarsanız İstanbul örneğini vermek isterim. Bir belediyenin devletten aldığı vergi payları ve il bankası payları, nüfusuna ve bir ölçüde de yüzölçümüne bağlıdır. İstanbul, Bursa’nın beş katı büyüklüğünde. Bu anlamda bir şey olacaksa İstanbul’un geliri Bursa’nın gelirinin 5 katı olmalı. Ya da bizimki onun gelirinin beşte biri olmalı. Yedi buçuktayız. Durumumuz elverişsiz.


“Şirket merkezi İstanbul’da olduğu için İstanbul’un geliri daha yüksek”

Bunu Cumhurbaşkanımıza ilettik. Başkanımız çok net bir açıklama yaptı. Daha önce böyleydi. Bildiğiniz gibi birçok şirketin merkezi İstanbul’da olduğu için İstanbul’un getirisi daha yüksek.

“Cumhurbaşkanımızı taraflı olmakla suçluyorlar”

Cumhurbaşkanımız, o belediyeler CHP’li diye Cumhurbaşkanımızı taraflı olmakla suçluyor. Aksine, burada çok fazla tarafsızlık var. Burada gerçekten harika bir olumlu yaklaşım var. Sayın Cumhurbaşkanı ‘değişmeyecek, aynı şekilde devam edecek’ dedi.

“İzmir bizden yüzde 50 büyük, Ankara bizim iki katımız, İstanbul bizim 5 katımız”

Ben söyledim Sayın Başkan hava kirli ya da yolunu ve altyapısını kullanıyor. Vergisini ödememesi bizim suçumuz mu? Önemli değil. Sakarya, kişi başına düşen gelir sıralamamızda 30. sırada yer alıyor. Bu anlamda bir ağlama sesi duymazsınız. Türkiye’nin 4. büyükşehir belediyesiyim. Gelirde 4. olmam gerekiyor, değil mi? Ama kişi başına düşen payda 18. sıradayım. Ama asla polemik konusu yapmıyoruz. Bakın tartışıyorum, çok iddialı bir şey söyleyeceğim. İzmir bizden yüzde 50 büyük, Ankara bizim iki katımız, İstanbul bizim 5 katımız. Burada kesinlikle Ankara ve İzmir’den daha fazla hizmet var.

“Maalesef milletimize algı ile cevap vermeye çalışıyorlar”

Üç buçuk yılı tek tek döküyorum. Asfaltıyla, alt ve üst yapısıyla; sosyal tesisleri, spor tesisleri ve onarımları ile. İstanbul’da kişi başı kıyasladığınızda kesinlikle kat kat fazladır. Beş katı oran ile gittiğinizde kesinlikle daha fazladır. Dediğim gibi çalışıyoruz, üretiyoruz. Bire bir de gönüllü belediye olmaya çalışıyoruz. Maalesef bu algıyla milletimize hesap vermeye çalışıyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu