Haber

Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,8 milyon kişi yerinden oldu

Hartum, 5 Eylül (Xinhua) — Birleşmiş Milletler İnsani İşler Entegrasyon Ofisi (OCHA), Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) arasındaki çatışmalar nedeniyle Nisan ortasından bu yana ülke içinde veya dışında 4,8 milyon kişinin öldürüldüğü konusunda uyardı ) ve paramiliter Hızlı Takviye Kuvvetleri (RSF). Yurt dışına sürgün edildiğini belirtti.

BM ofisi Pazartesi günü yaptığı son güncellemede, Sudan’daki çatışmanın dört aydan uzun bir süre önce başlamasından bu yana en az iki milyon çocuğun evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve yaklaşık bir milyon çocuğun komşu ülkelere sığındığını söyledi.

Pazartesi sabahı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), 2023 sonuna kadar beş komşu ülkeye sığınması beklenen 1,8 milyondan fazla kişiye temel yardım ve barınma sağlanması amacıyla 1 milyar dolarlık bir davet yayınladı. Sudan’da çatışma.

UNHCR yaptığı açıklamada, “Bu, Mayıs ayındaki krize yanıt vermek için gerekli olduğu tahmin edilen miktarın iki katıdır.” dedi.

BMMYK, bir milyondan fazla mültecinin, geri dönenin ve üçüncü ülke vatandaşının halihazırda ülkeyi terk ettiğini ekledi.

Sudan Sağlık Bakanlığı’na göre ülke, 15 Nisan’dan bu yana Hartum ve diğer bölgelerde Sudan Silahlı Kuvvetleri ile Hızlı Destek Güçleri arasında 3.000’den fazla kişinin ölümüne ve 6.000’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan ölümcül silahlı çatışmalara sahne oldu.

guzelyurtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu