Haber

Sudan’da ordu ile paramiliter güçler arasında çatışmalar sürüyor

Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında Nisan ayı ortasında başlayan çatışmalar, uluslararası kamuoyunun ateşkes çağrılarına ve yaptırım tehditlerine rağmen başkent Hartum’da devam ediyor.

Görgü tanıklarına göre Hartum’un güneyinde ordu ile isyancı ilan ettiği HDK arasında 53’üncü günde “Cebra” bölgesi ve “Zırhlı Birlikler” karargahı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandı.

HDK, bölgede yoğun olarak görülen savaş uçaklarına uçaksavarlarla karşılık verdi. Silah seslerinin ve şiddetli patlamaların olduğu bölgenin farklı noktalarından dumanlar yükseldi.

Sudan’da ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam olarak entegre edilmesini talep etti. Başkent Hartum ve çeşitli kentlerde başlayan söz düellosu ve tırmanan gerilim, 15 Nisan sabahı taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 850’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini ve 5 bin 500’den fazla kişinin de yaralandığını bildirdi.

Taraflar mevcut ateşkesi en son 29 Mayıs’ta 5 gün daha uzatmıştı.

ABD ve Suudi Arabistan, Sudan ordusu ile HDK arasındaki çatışmaların durdurulması amacıyla Cidde’de yürütülen görüşmelere, iki tarafın ateşkesi ihlal etmesi nedeniyle 1 Haziran’da ara verildiğini açıklamıştı.

haymanahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu