Haber

prof. Dr. Daron Acemoğlu: Seçim sonucuna üzülmemek elde değil

Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Seçim sonucuna ‘hayal kırıklığına uğramamak elde değil’ diyen Acemoğlu, kötü yönetim ve ekonomideki yolsuzluğun seçmen üzerindeki etkisinin sanıldığı kadar büyük olmadığını söyledi.

“Milliyetçiliği körüklemek için medyayı kullandılar”

Acemoğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı ve müttefikleri, özellikle muhalefetin Kürt ayrılıkçılarla iş birliği yaptığı iddiasıyla televizyon ve yazılı basının kontrolünü tamamen ele geçirmiş ve bunu milliyetçilik alevlerini körüklemek için kullanmıştır. Kılıçdaroğlu’nun Alevi olduğu düşünüldüğünde bu etkili olmuş olabilir.”

‘İSTİHDAM SÖZLERİ OYLARI ETKİLEDİ’

6 Şubat depremlerinden etkilenen illerdeki sonuçlara dikkat çeken Acemoğlu, depremlerin sorumlusunun yılların yolsuzluğu olduğunu ancak yeni konut ve istihdam sözlerinin seçmeni etkilediğini belirtti.

“YARGI TÜM BAĞIMSIZLIĞINI KAYBEDİYOR”

Acemoğlu, “Birçoğumuzun Erdoğan’ın siyasi becerilerini ve durumu okuyup kontrol etme yeteneğini bir kez daha hafife aldığı ortaya çıktı.” Bu kısım sadece Türkiye’deki değil tüm dünyadaki demokrasiler için kötü bir haber.”

Muhalefetin iktidar tarafından bastırıldığına dikkat çeken ekonomist, seçim sisteminin ‘demokratik olmadığına’ işaret etti. Seçim sonuçlarının Türkiye’deki kurumlar için kötü haber olduğunu yazan Acemoğlu, “Demokrasi açısından durum daha da kötü olabilir. AKP Meclis’te sandalye kaybetmiş olsa da muhalefet şu anda daha zayıf ve daha modüler. .Üstelik CHP’nin koalisyonu bir, müttefiklerini ortada tutmak için birçok milletvekilliği verdi (bu bir hata olabilir).” (DIŞ HABERLER)

habereskil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu