Haber

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı: İran Nükleer Ürün ve Teknoloji İhraç Etmeye Çalışıyor

TAHRAN, 27 Şubat (Xinhua) — İran Atom Enerjisi Kurumu lideri Muhammed İslami, “ülkenin nükleer ilerlemesini engellemek isteyen düşmanları tarafından ‘propaganda savaşı’ yürütülürken” İran’ın nükleer ürünleri ve teknolojisi ihraç edilmeye çalışılıyor. , söz konusu.

İran’ın Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre İslami, bu açıklamaları Pazar günü Shahid Beheshti Üniversitesi’nde düzenlenen 29. İran Nükleer Konferansı’nda yaptı.

Ülkenin nükleer eserler ve teknolojisini ihraç etmeye çalıştığını kaydeden İslami, İran’ın şu anda radyofarmasötikler ve bazı nükleer ekipman ihraç ettiğini de bildirdi.

İslam ayrıca İranlı nükleer bilim adamlarına yönelik suikastları ve İran’ın nükleer tesislerine yönelik saldırıları, düşmanları tarafından nükleer teknolojinin ilerlemesini engellemek için alınan önlemler olarak tanımladı.

İran’ı nükleer silah geliştirmekle suçlayan ABD ve Batılı müttefikleri, ülkenin nükleer faaliyetlerini durdurmak için Tahran’a tek taraflı yaptırımlar uyguluyor.

İran, nükleer programının barışçıl olduğunu ve hiçbir zaman nükleer silah geliştirmeye çalışmadığını söyleyerek, argümanları “temelsiz” ve yaptırımları “yasadışı” olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu