Ekonomi

İmalat PMI Mart’ta 50,9’a yükseldi

S&P Global tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için derlenen imalat PMI Şubat ayında 50,1 değerini aldı. Endeks, 10 aylık bir aradan sonra Ocak ayında büyümeye işaret eden 50 seviyesinin üzerine çıktıktan sonra üç aydır bu seviyenin üzerinde seyrediyor.

İmalat sektöründe yeni siparişler bir buçuk yıldır ilk kez arttı. Benzer şekilde, yeni ihracat siparişleri de bir yılda ilk kez arttı.

Yeni siparişler alt endeksi Şubat’ta 48,6’dan Mart’ta 52,6’ya yükselirken, yeni ihracat siparişleri 47’den 52,4’e yükseldi.

İmalat bölümündeki üretim, 16 ay sonra ilk kez büyüme kaydetti. Bir dizi şirket, sarsıntı nedeniyle üretim kesintisi bildirmeye devam etti, ancak birden fazla üretici üretime yeniden başladı. Ankete verilen yanıtlara göre deprem bölgesindeki yeniden yapılanma çalışmaları da üretim artışına katkı sağladı.

Üretim alt endeksi Mart’ta 48’den 50,9’a yükseldi

Mart ayında hammadde fiyatlarındaki artış, TL’nin değer kaybetmesi ve artan işçi fiyatları nedeniyle hem girdi fiyatları hem de fabrika çıkış fiyatları sert bir şekilde yükseldi. Ancak her ikisinde de enflasyon Şubat ayına göre yavaşladı.

PMI verilerini değerlendiren S&P Küresel Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Şubat ayında imalat sektöründe yaşanan depremin etkilerinin ardından Mart ayında üretimin yeniden artması sevindirici bir gelişme. Bazı şirketlerde olumsuz etkiler devam etse de yeniden yapılanma devam ediyor. çalışmalar büyümeye yeniden katkı sağladı.Firmaların son bir yılda yaşadığı zayıf koşulların son bulmasını temenni ediyoruz” dedi.

haberkozlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu