Ekonomi

Borsa İstanbul’dan yeni hamle! Şirketler yükselecek

Henüz halka arza hazır olmayan ancak gelecekte halka arz yapmak isteyen şirketlere yönelik bu piyasa ile şirketler büyümek için ihtiyaç duydukları finansmanı nitelikli ve kurumsal yatırımcılara sadece sermaye yoluyla hisse senedi ihraç ederek elde edebilecekler. arttırmak.

Şirket, hazırlanacak izahnamenin Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylanmasının ardından hisselerini nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satacak. Bu paylar, Kurumsal Sermaye Piyasasında yalnızca nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem görecektir.

Şirket bu piyasada işlem yapmaya başladığında halka açık hale gelecek ve Sermaye Piyasası ve Borsa düzenlemelerine tabi olacaktır. Böylece bu piyasada bir süreç görmek kurumsal yatırımcıların da desteği ile şirketlerin kurumsallaşmasına katkı sağlayacaktır.

Gerekli kurumsallaşma adımlarını tamamlayan ve yatırımlarını yaparak büyüyen şirketler halka arza hazır hale gelecek ve bu kez hisselerini halka arz etmek için başvuru yapabilecek. Bu pazar sayesinde firmalar daha erken finansman bulma imkanına kavuşacak, büyümelerini ve kurumsallaşmalarını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceklerdir.

BORSA İSTANBUL’DA İŞLEM ALAN FİRMA SAYISI 500’Ü GEÇTİ

2021 yılı başında 394 olan Borsa’da işlem gören şirket sayısı bugün 501’e yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu